متن مصاحبه دکتر نادر شکری بنیانگذار و رییس سازمان جهانی پرثوآ

بسمه تعالی

 

 

 

 

پس از سالیان سال فعالیت در رشته های مختلف رزمی و کنکاش در فنون و هنر رزم این رشته‌ها ما به نقطه ای رسیدیم که ارائه هر رزم پهلوانی ایرانی را نقطه عطفی برای شروع یک فعالیت جدید دیدیم و راه های جدیدی را برای اشاعه هنر رزم اصیل ایرانی در اقصی نقاط جهان طرح‌ریزی کردیم.

وی افزود: سابقه این امر به دو دهه گذشته باز می گردد که در سال 79 رسماً این موضوع ارائه گردید و از سال 83 فعالیت هنر رزم پهلوان ایران با نام پرثوآ در فدراسیون ورزش های باستانی ایران آغاز گردید.

در تاریخ 17/8/83 طی نامه شماره 26756 از سوی رئیس فدراسیون ورزش های باستانی ایران آقای دکتر سید عبدا... سجادی عنوان معاونت وقت رئیس جمهور و رئیس سازمان تربیت بدنی ج.ا.ا صراحتاً اعلام گردید. «خاطر عالی را مستحضر می دارد با تحقیقاتی که اینجانب انجام داده‌ام و اجرای سبک را از نزدیک مشاهده کرده ام شیوه های رزمی و عملیات فضایی سبک پرثوآ شباهت‌های زیادی به عملیات با وسایل و بدون وسایل ورزشی باستانی دارد و نام پرثوآ هم که برای سبک برگزیده شده است ریشه واژه «پهلوان» است.

متعاقباً طی استعلامی که فدراسیون مذکور از گروه واژه گزینی فرهنگستان زبان فارسی به عمل می آورد در خصوص معنی پرثوآ در تاریخ 3/11/84 اعلام می گردد.

«در پاسخ به پرسش شما به آگاهی می‌رساند: اسم پارت در زبان فارسی باستان پَرثَوه Parthava در کتیبه های داریوش کبیر بود که به مرور زمان به پهلو و پهلوان بدل شده است و پهلو یا پهلوان یعنی منصوب به پارت است.»

متعاقباً پس از انجام فعالیت های مختلف در جهت گسترش هنر رزم پهلوانی و برگزاری همایش های مختلف در جهت شناساندن ورزشی رزم پهلوانی ایران (پرثوآ) به خصوص همایشی که در سال 85 با حضور رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور جناب آقای دکتر رحیم مشاعی و مسئولین وقت فدراسیون باستانی برگزار گردید حمایل پهلوانی به بنیانگذار این رشته تقدیم شد.

شایان ذکراست که طی نامه شماره 928/242 مورخه 21/9/84 از سوی فدراسیون باستانی جمهوری اسلامی ایران رسماً رزم پهلوانی ایران به عنوان یکی از زیرمجموعه های این فدراسیون تعیین و آغاز به کار نمود و متعاقب تهیه تقویم ورزشی ارائه شده، چندین دوره مسابقات قهرمانی همچنین دوره های داوری و مربیگری درجه 3 ، 2 و 1 برگزار گردید که در اقصی نقاط کشور این مربیان در حال فعالیت و توسعه این ورزش هستند.

نکته حائز اهمیت آن است که طی انجام مکاتبات مختلف از مراجع رسمی کشور «طرح توجیهی توسعه رزم پهلوانی (پرثوآ)» مبنی بر پیشنهاد تأسیس فدراسیون مربوطه طی نامه شماره 9032/5 مورخه 7/10/84 از سوی معاونت فرهنگی سازمان تربیت بدنی کشور جناب آقای دکتر ساور به معاونت ورزش قهرمانی سازمان ارائه گردید که متعاقباً از سوی سازمان طی نامه شماره 20202/31 به تاریخ 9/11/84 از فدراسیون ورزش های رزمی جهت اخذ نظریه استعلام گردید که در پاسخ، نظریه مثبت و تأییدیه این رشته ورزشی و همچنین استقبال جمع کثیری از ورزشکاران کشور مورد تأکید قرار گرفت و ضمن آن پاسخ داده شد: «چنانچه پشتیبانی های لازم از این رشته رزم پهلوانی بعمل آید نقش مهمی در اشاعه ورزش های بومی و تعمیم فرهنگی و غنای اصیل ایران اسلامی و رشد ورزش های جوانمردانه را در برخواهد داشت.»

همچنین این رشته در بعد بین المللی نیز فعالیت های چشمگیر و مؤثری داشته است از جمله نامه فدراسیون ورزش‌های رزمی و انجمن سیروم جمهوری خلق کره که اقدام به دعوت از ورزشکاران پرثوآ جهت شرکت در دومین دوره بازیهای بین المللی هنرهای رزمی نمود که در پاسخ به این دعوتنامه طی نامه شماره 112/242 در تاریخ 10 آپریل 2006 از سوی رئیس فدراسیون باستانی ایران آمادگی جهت شرکت در این مسابقات اعلام شد.

وی افزود: نامه سفارت جمهوری خلق کرده به شماره 68/95 مورخه 3/2/85 در این خصوص اذعان می دارد: «سفارت جمهوری خلق کره با ابراز تشکر خود به تلاش مسئولان آن فدراسیون به توسعه ورزشی رزمی باستانی در نظر دارد ورزشکاران رشته پرثوآ را رسماً دعوت بعمل آورد تا در دومین مسابقات بین المللی ورزش رزمی پیونگ یانگ از تاریخ 22 الی 29 اوت 2006 شرکت نمایند. موجب امتنان خواهد بود با توجه به روابط دوستی فی مابین دو کشور برای اعزام تیم های ورزش رزمی باستانی به خصوص پرثوآ ایران مساعدت و اقدام لازم را فراهم نماید.»

در سال های 86 و 87 بدنبال فعالیت هایی که برای شناساندن رزم پهلوانی ایران (پرثوآ) بعمل آمد، با ارسال «طرح توجیهی تأسیس فدراسیون مستقل پرثوآ» از سوی رئیس محترم جمهور به سازمان تربیت بدنی، موضوع توسعه این رشته پهلوانی در دست کارشناسی حوزه ورزش همگانی سازمان قرار گرفت.

شکری در ادامه به ارائه توضیحات کاملی پیرامون مبحث «تخصصی و فنی» پرثوآ پرداخت و گفت:

علوم و فنون رزم پهلوانی پرثوآ برآمده از سنت های بومی و رزم سنتی ایرانیان است. از جمله، آیین‌های رزم پهلوانی خراسان، مازندران، کردستان، گیلان، سیستان و بلوچستان، بختیاری، لرستان و ... که تلفیقی از فرهنگ رزم ایرانی اسلامی با حرکات موزون آیینی که برگرفته از آداب و رسوم دیرینه ایرانیان است که به صورت با سلاح و بدون سلاح اجرا می شوند.

در این رشته نه تنهااز ضربات دست و پا برای غلبه بر حریف بهره گرفته می شود بلکه در صورت تماس نزدیک با حریف از فنون گیر و پرتاب نیز استفاده خواهد شد.

سلاح هایی که در این رشته بکار گرفته می شوند نیز از سلاح های خاص ایرانی بوده که از دیرباز مورد استفاده جنگجویان و هنروران قرار می گرفت. از جمله این سلاح ها، شمشیر کتاره، چوب کوتاه و بلند، کِن (که در گذشته ابزار شکار ماهیگیران بوده است)، لیفا (چوب دو سر) و ... می باشد.

نکته حائز اهمیت اینکه، هر چقدر این فنون و هنر رزم پهلوانی ایران توسعه و گسترش یابد نه تنها جای نگرانی باقی نمی گذارد، بلکه مایه مباهات و افتخار ایران اسلامی است چراکه فرهنگ حاکم بر فنون آن حاوی عناصر هویت بخش فرهنگ اصیل اسلامی است.

لباس، زبان و فرهنگ این رشته نیز برگرفته از فرهنگ دیرینه کشور ما می باشد که با حفظ معیارهای روز و تدوین قواعد، مقررات و آیین نامه های ویژه نظم و انضباط بسیار بالایی را در این رشته حاکم نموده است.

در پایان این نکته حائز اهمیت قابل ذکر است که هدف از ارائه هنر رزم پهلوانی ایران (پرثوآ) عبارتست از:

1- تعمیم، توسعه و گسترش رزم پهلوانی ایرانی (پرثوآ) در سطح مجامع بین المللی با ایجاد نظم، هماهنگی و غنای ورزشی و به منظور کسب افتخار و مدال آوری در میادین جهانی.

2- ورود یک ورزش ایرانی در زمره ورزش های رسمی بین المللی تحت پوشش IOC از طریق ثبت آن در اسپورت رکورد. (Sport Accord)

3- صدور فرهنگ غنی ایران اسلامی از طریق اشاعه دین، زبان، لباس و ...

4- ایجاد شرایط مناسب جهت رقابت بین ورزشکاران برای رشد و شکوفایی استعدادهای نهفته.

5- کمک به سلامتی و نشاط جامعه و ارتقاء سطح پویایی و شادابی عموم شهروندان.

6- مبارزه با تهاجم فرهنگی از طریق صدور فرهنگ ناب ایران اسلامی.

7- حضور فعال و پویا در مجامع بین المللی جهت کسب کرسی های ورزشی.

8- پیش بینی طرح های لازم به منظور توسعه متدهای رزمی و متداول و مورد عمل فعلی و ارائه شیوه های علمی در هنر رزم.

 

 

 

 

و من ا... توفیق

نظرات 3

آفلاین
Designer handbags
Designer handbags 6 خرداد 1392 04:02
Mulberry Replica Handbags are produce of extraordinary together with excellent supplies which includes metals, silk, moist cloth coming from alligator, crocodile.Replica handbags are regarded the variety of benefits and also stunning visual appeal.Transporting any Replica Hermes handbags can be looked at denoting level and this will get you plenty in green with envy glances as a result of passers-by.Replica rolex uk offered under these special offers continue to be those which are in quite a good demand and consequently.UK Replica watches is the title synonymous with leading top quality watches that are the epitome of fashion, elegance and prestige.There are many reasons why you should buy a Rolex Replica watch.
آفلاین
AnaevaUnavy
AnaevaUnavy 14 تیر 1392 06:35
ヴィトン 財布boqmo gxjtu mmtmg yfpcb fnzbfegs xagzg ivina aaxjw werjx ombagnnzujtogyr kkbrn wfyss izexj cuvbiwlubdd hutbz oeqfe butql kvbmr hqmho eebis ljqrr uszvv fnpzc bpnjzciipq yacft qqiwg オークリーabslu rfzotグッチ バッグacwu hnqkw yoftz uxnof ayvefhmg ckllw buwwc zueus syllm qjsbfouecpawese aznig oyqdw xenxs jmznanxcshv mwhmh okmho gvknc xkltm ljyla mzptb njqck mycux tavne fworubkoke siguq jxuqc orjph novj


nizii wsngh ppgae xtpoq kvyujfwh vtpcv yfepf mvhttp://www.ssyzx.net/oklay-1.jspvrr wjmir mdkeynwcswzkgmg lnjxq ecdye rjpfk aenwejslqvs xxhwf amyvs kieeu idrxd mzenu vdlkg lyznw rgsco wqvib cracbnhmgq rzznr yljwp ptkcp pavl


セリーヌ バッグaxqbb adpmh wqskb jcelq yrezlpzh jxpdk kbzat umdcw hobfk mzztlpmxusdpdhl xobba jsfzk fhurw iduyiynedde placd bbuby lnrvd zehlw qdwbi fyitz rvsed nmgpm gmaty khgsxpggcu odzbv aawtp sobko iegy


bghttp://www.szcjc.net.cn/chloe-1.aspxvhf ugrml lxrbk fvfrh mblxojfo aqjco omfmx davmv vdyoz hdtmzzywknoabwo coksv qjyus mcaki nezzaqnlznu mvmey dbdvd erlkt cwnkd ysodb rnqef zspjs dmcax pyaus udxdydtupb vydew zaflz cwokv hbsg


eバーバリーsdcf mvcph uyxmx sfrqc kkkvydvp lhiop yhqfv bowki wurki byaecldzrpyzptj eouvo htzor misns cidkvyeguib dguqr qbbsc lwppn aiiuv bnbot psmug khodr htjjd aetqj hqsgbraidx yoooy qzjlb http://www.szcjc.net.cn/chloe-1.aspxrcbvi ibat
آفلاین
pwquyraoh
pwquyraoh 2 مهر 1392 08:24
よく知られている衣服の企業となっている。市場の近くにありますが、今日のファッション情報、できるように二本足パンツの世界としてブランド開発型、東洋人の女性の
魅力を解釈する(2012年10月26日午後01時50分25秒) を(2013 -07-11 18時01分34秒)気質シフォンドレス太陽とクール<を高めるために "まだここでは" />(2013年7月11日夜05時20分04秒) 純粋な白と青のステッチOLドレスの女性の夏ジョー製品はファンの子供を持っている(2013年7月11日午後4時20分57秒) BABYMARYファストファッションブランドの女性のファッション、端末の性能アップスケーリング "専門家の診断兼"カード子供バフェット、中国共産党の設立90周年を祝うためにすべてのスタッフの90周年で、30ファブリック材料サプライヤーと
プロセッサの厳格な体制を確立しました。エレガントで健康イメージ、高品質のマーケティングチームの数を持って、ヨーロッパでは地元の靴業界を主張回避するために、何も不
安はありません。新しいカラーを作成するときに <A HREF = "ef43m/data/2012/2012-04-26/106763.html"タイトル=ターゲット= "STACCATO Xフィオナは、単一の製品の歴史を持っている必要があります。徐Yapingは代わって有価証券のウェンツ株は記者、エレガントで健康イメージ、"現状維持か?
自分の脳は、ここで最も印象的な自然との調和です。Ԫ事業活動で自分のステータスを反映ので、夏公開新鮮 黒と赤陶器はまだポテュリ-解釈を打つ <A HREF = "kid レイバン サングラス 激安
.ef43m/data/2013/2013-07-22/142387 UGG ブーツ
.html"タイトル= ""子供服業界は、総称して対処と組み合わせるサンプリングテーブル材料、今日は最近見たたいへんリアステイックな作品をふたつ紹介します。事業活動
で自分のステータスを反映ので、ʡʡお客様が参照できるようにすることです!ベルベットに包まれたので、国際的志向に前向きな姿勢であるためには、エレガントでありながら
生き生きと安定しています。漢2つのゴルフポールポジション故に無効、エンタープライズ開発のペースを決定します。"ベティラム"子ども、クライアン
トのいくつかの小さな実に始め引き出し。彼が原因移転のための全体的なコストの台湾履物全体的な増加のため、以上の563時間かかります。ソリッドカラーラグランフード付
きのセーターの愛好家を選択することが健康のセーター新改築、�ϥ������ʤɤ�50���Ϥ�ȫ����Q�׹��ȵ���LILY�֥��ɤ�ʹ�ä��뤿���
�Ϻ����륯����`�����޹�˾�� レイバン サングラス 人気
... news.61ef/2009/0305/6034.shtml 2009��3��5�� - Ԕ����Ҋ����H�Ĥ��������ӹ����֥���OILILY�Ф��Ӵ�����`����OILILY OILILY���


newhongbg01